ÚvodO spoločnostiAktualityInflácia útočí! Čo urobiť, aby neznehodnotila vaše poistenie?

Inflácia útočí! Čo urobiť, aby neznehodnotila vaše poistenie?

22. Marca 2022 | Rubriky: Aktuality

Inflácia útočí! Čo urobiť, aby neznehodnotila vaše poistenie?

Rekordná inflácia je jednou z najdiskutovanejších tém súčasnosti. Rieši ju úplne každý a nie je sa čomu diviť. Má totiž obrovský vplyv nielen na naše peňaženky. Vedeli ste, že dokáže spoľahlivo znehodnotiť aj poistenie vašich bytov, domov či iného majetku?

 


Inflácia a rastúce ceny idú ruka v ruke s podpoistením

Zdražujú stavebné materiály, stavebné práce a prakticky všetko, na čo si len spomeniete. A to znamená, že sa podstatne zvyšuje aj riziko podpoistenia. K tomu dochádza, keď je majetok poistený na nižšiu poistnú sumu, než je jeho aktuálny hodnota. 

Rastúce ceny stavebných prác spoločne s dramatickým rastom cien niektorých materiálov (drevo, oceľ, polystyrén) vytvorili jeden nebezpečný mix. V prípade, že nemáme správne nastavené poistné sumy, môže nás to stáť naozaj veľa peňazí.

Príbeh o tom, ako môže prísť Ján kvôli podpoisteniu o 40 tisíc Eur

  • Pred 10 rokmi si Ján na pozemku po svojej babičke postavil dom za 120 tisíc Eur. Na túto sumu ho aj poistil (tzv. poistná suma). Poistenie si uzatvoril súčasne s uzatvorením hypotéky.
  • Po čase ešte pristaval garáž a spolu s rastúcimi cenami by v súčasnosti stálo obstaranie rovnakej stavby dvojnásobok, teda 240 tisíc Eur (tzv. poistná hodnota = cena znovuobstarania). Dojednaná poistná suma je tak oproti aktuálnej poistnej hodnote polovičná.
  • Ak by došlo napríklad ku požiaru a škoda by bola vyčíslená na 80 tisíc Eur  (teda 1/3 aktuálnej hodnoty nehnuteľnosti), poisťovňa by Jánovi vyplatila poistné plnenie len v sume 40 tisíc Eur (teda 1/3 z poistnej sumy 120 tisíc Eur). 
  • Jánovi by tak chýbali peniaze na na opravu domu =  finančná strata vo výške 40 tisíc Eur, a čakali by ho aj  problémy s bankou, na ktorú je jeho poistné plnenie vinkulované z titulu hypotéky, a to preto, že riadne neudržiaval poistenie nehnuteľnosti, ako mu ukladá úverová zmluva.

Nenechajte sa preto uchlácholiť tým, že keď už raz máte uzatvorené poistenie, tak ste dostatočne chránení v ktoromkoľvek čase po uzatvorení.

Ako na poistenie domácnosti

Pri poistení domácnosti  je potrebné spočítať aktuálnu hodnotu majetku v domácnosti a podľa toho nastaviť poistnú sumu. Veľká časť klientov sa mylne domnieva, že ich starý nábytok nemá žiadnu hodnotu a v bazáre by zaň prakticky nič nedostali. POZOR - veľká časť položiek vybavenia domácnosti sa poisťuje na nové ceny = aktuálne ceny nábytku v obchodoch. Nezabudnite tiež v poistnej zmluve sledovať aj maximálne limity plnenia, pretože v niektorých prípadoch môže mať poisťovňa stanovený horný limit pre určité kategórie majetku (cennosti, elektronika, športová výbava a pod.).

Ako na poistenie nehnuteľnosti

Pri poistení nehnuteľnosti je nutné pravidelne overovať hodnotu nehnuteľnosti (cenu znovuobstarania), a tomu prispôsobovať poistnú sumu v zmluve. V opačnom prípade by totiž mohlo dôjsť k podpoisteniu. Bežné poistenie nehnuteľnosti by sa malo kontrolovať aspoň každé 2-3 roky.

Je dôležité pravidelne zmluvy aktualizovať!

Aj bez ohľadu na rekordnú infláciu a rýchly rast cien je dôležité, aby ste raz za čas všetky vaše poistné zmluvy skontrolovali a aktualizovali v nich poistné sumy. Na novo zakúpenú kosačku či záhradný nábytok sa ľahko pri poisťovaní zabudne, ale za niekoľko rokov je z takýchto "maličkostí"  veľká suma. Poistenie dobre slúži svojmu účelu iba vtedy, ak sa s ním priebežne pracuje. Veľa ľudí má poistné zmluvy, ktoré uzatvorili pred mnohými rokmi, pričom to, že ich nemajú v poriadku, zistia až vo chvíli, keď je už neskoro.  

Chcete sa poradiť ohľadne podpoistenia? Mať istotu, že máte poistné sumy vo vašom poistení správne nastavené? Profesionáli zo siete INSIA vám radi poradia - kontaktujte nás.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn